5 rzeczy których nie wiecie o JavaScript
Wspomnienie o JavaScript w mieszanym (pod względem używanego języka) środowisku programistycznym zazwyczaj powoduje duże poruszenie. Wielu programistów nienawidzi lub śmieje się z JSa, lecz część go uwielbia. Mi bliżej do drugiej kategorii. Podejrzewam, że gdyby nie JS, to pewnie nie zostałabym programistką. Używam go do tworzenia aplikacji webowych i mobilnych, od dawna planuje również pobawić się więcej Node.js. Dziś chciałabym Wam przedstawić kilka ciekawostek na temat tego języka, o których mogliście jeszcze nie słyszeć.
Starałam się zebrać ciekawe informacje, dziwności oraz fakty, które mnie zaskoczyły. Parzcie kawę i zaczynamy!
1. 6 znaków
Okazuje się, że używając JavaScriptu jesteśmy w stanie zapisać dowolny fragment kodu używając tylko 6 (sic!) znaków. Wyobraź sobie, że każdy z twoich produkcyjnych skryptów można przekształcić w dużą, naprawdę ogromną, ilość nawiasów, wykrzykników i plusów, a jego działanie pozostanie takie samo.
Narzędziem, które konwertuje dowolny kod do 6 znaków i które nosi adekwatną, bądź co bądź, nazwę możecie się pobawić tutaj -> JSFuck.
Przekształcenia, które są przez tę stronę wykonywane bazują na różnych dziwactwach JSa (możecie je znaleźć w tym miejscu). Czy wiedzieliście na przykład, że dodanie do siebie dwóch pustych tablic daje w rezultacie stringa?
PS Nie dziwię się czemu ludzie żartują z JSa.
2. Zbudujmy lepszy JavaScript
Pewnie często słyszycie, że jakaś nowa funkcjonalność JavaScriptu jest w “stage 2” czy “stage 3”. Poszczególne poziomy mówią o tym, jak bardzo zaawansowane są prace nad nią i jak bardzo jesteśmy pewni, że wejdzie ona do języka właśnie w takiej formie. Ale czy wiedzieliście, że na Githubie istnieje repozytorium, gdzie możemy przeglądać wszystkie propozycje, począwszy od stage 1? Oprócz przejrzenia samych proposali zachęcam do głębszego pogrzebania w tym repo. Można tam znaleźć np. minutki ze spotkań komitetu TC39, który zajmuje się standardem języka JavaScript.
3. Pobawmy się nazwami zmiennych!
Specyfikacja języka JavaScript nakłada pewne zasady dotyczące tego, jak możemy nazywać zmienne. I pewnie większość z Was wie o tym, że muszą się one zaczynać od litery, mogą zawierać liczby, podkreślnik czy znak dolara i że nie możemy używać słów kluczowych języka jako identyfikatorów. Ale czy na pewno jest to takie proste? Mieliście kiedyś szansę przyjrzeć się bliżej tym regułom? Rezultatem moich wczorajszych poszukiwań i prób jest poniższa lista. Okazuje się, że tak naprawdę mamy do wyboru wiele znaków pochodzących z różnych języków (hebrajski, arabski, tamilski, greka).
W ten sposób nasze zmienne nigdy już nie będą nudne (oczywiście nie polecam tego typu działań na kodzie produkcyjnym 😉).1
2
3
4
5
6
7const நன்றி = "thank you";
const ꜛꜛꜛꜛ = -42;
const ꜜꜜꜜꜜ = 42;
const π = 3.14;
const a𝟘𝟙𝟚𝟛 = "a0123";
const a𝟬𝟭𝟮𝟯 = "a0123";
const <﹏ಠ﹏ಠ﹏> = "nah";
Na tej stronie możecie poeksperymentować samemu, a znajdująca się w tym wątku lista może Wam pomóc w odnalezieniu ciekawych znaków.
4. A co z nazwami właściwości obiektów?
Bawiliśmy się już nazywaniem zmiennych, teraz zobaczmy co będzie się działo przy nazywaniu właściwości obiektu. Z pomocą przychodzi nam kolejna strona.
Załóżmy, że tworzymy obiekt o takiej strukturze:1
2
3const a = {
123e123: 42
};
Jak myślicie, jak możemy się odwołać do właściwości, która przechowuje liczbę 42?1
a['1.23e+125'] // 42
Okazuje się, że chcąc lub niekoniecznie, utworzyliśmy nazwę właściwości, która jest liczbą zapisaną w notacji wykładniczej. I teraz żeby ją odczytać również musimy zastosować notację wykładniczą, lecz w ustandaryzowanej wersji 1.23e+125
, z przecinkiem po pierwszej cyfrze znaczącej.
Ciekawiej robi się, gdy nasza liczba przestaje się mieścić w zakresie. Dla przykładu, do takiej własności musimy się odwołać przez:1
2
3
4
5const b = {
123e9999999: 42
};
b['Infinity'] // 42
Oczywiście wszystko jest spowodowane faktem, że dla JSa nazwy tych właściwości są liczbami. Jeśli chcemy, żeby te ciągi zostały potraktowane jako stringi, wystarczy dodać apostrofy.
5. Node i Deno
Czy wiedzieliście, że twórca Node’a - Ryan Dahl - tworzy nowe środowisko uruchomieniowe dla JavaScriptu? Mimo tego, że Node jest obecnie bardzo popularny i często używany, Ryan zauważa w jego architekturze skutki wielu źle podjętych decyzji. Nauczony doświadczeniami tworzy nową platformę - Deno, która ma inaczej rozwiązywać zależności, uruchamiać kod w sandbox z ograniczonymi prawami dostępu do dysku i sieci, no i zawierać wsparcie dla TypeScripta out-of-the-box. Jeśli chcecie posłuchać więcej o tym, co konretnie Ryan Dahl uważa za swoje błędy przy projektowaniu Node’a i jak Deno wychodzi im na przeciw, gorąco zachęcam do obejrzenia!
Jeśli miałabym powiedzieć, który punkt mnie najbardziej zaskoczył to chyba czwóreczka. O wielu quirkach JSa wiedziałam, ale o tym nie miałam pojęcia. Jednak po przemyśleniu, jest to całkiem logiczne zachowanie.
A co dla Was jest najbardziej zaskakujące/ciekawe?
Ania
Photo by Toa Heftiba on Unsplash