Koniec roku już za rogiem, więc postanowiłam zebrać dla Was najciekawsze tematy, które pojawiały się w 2018 roku na konferencjach branżowych. W dziedzinie frontendu dużo się dzieje, więc mam nadzieję, że takie zestawienie okaże się dla Was pomocne. Kilka chwil do Sylwestra nadal jest, więc mamy jeszcze czas by z którymś z tych tematów zapoznać lub sobie go odświeżyć. Enjoy! 👩‍🍳

Nowinki w React - Hooks, Suspense, memo

W moim zestawieniu absolutnie nie może zabraknąć zmian, które dzieją się aktualnie w React. Myślę, że rok 2018 upłynął we frontendowym świecie głównie pod tym hasłem. Początek roku należał do Suspense, a końcówkę 2018 rozgrzała propozycja wprowadzenia mechanizmu Hooks, o którym więcej możecie przeczytać również tutaj. Istnieje szansa, że w gąszczu tych rewelacji mogliście przegapić informacje o kolejnych lifecycle hookach i nowym context API czy wprowadzeniu React.lazy i React.memo.

Reason

Coraz więcej mówi się również o Reason i jego użyciu w połączeniu z Reactem. Dla tych, którzy jeszcze o nim nie słyszeli, Reason to nowa składnia dla OCaml, która bierze z JSa co najlepsze (w tym również część toolingu), jednocześnie oferując mocny system typów i przydatne konstrukcje, takie jak np. pattern matching czy operator pipe. Jeśli temat Was zainteresował, polecam gorąco prezentacje poniżej.

React Native - the new beginnings

Osoby zainteresowane React Native również znalazły w tym roku coś dla siebie. Po 5 latach od powstania, doczekaliśmy się zapowiedzi dużych zmian w architekturze frameworka, które pozwolą na lepszą integrację z natywnymi częściami aplikacji, a także poprawienie szybkości bootstrapowania RN czy responsywności UI. O dokładnych planach możecie przeczytać tutaj.

VR, AR w przeglądarce

Sporo w tym toku słychać było również o wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości przy użyciu JSa. Nie są to za bardzo moje klimaty, ale jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat, gorąco polecam Wam prezentację Tomka Łakomego. Jest ona wypakowana informacjami i pokazuje Wam jak zbudować swoją pierwszą aplikację AR czy VR.

Machine learning

A na koniec zchodzimy na poważne tematy i możemy posłuchać o uczeniu maszynowym w JSie. Starałam się wybrać dla Was talki, które mówią o nim pod różnym kątem. Pierwszy można uznać za wprowadzający, kolejny pokazuje temat od strony praktycznej, a ostatni dotyczy TensorFlow.js, czyli konkretnego framework’a ML dla programistów JavaScript.

A jaki temat według Was mocno zaznaczył swoją obecność w mijającym roku? A może jakiś talk o niszowym temacie mocno zapadł Wam w pamięć? Podzielcie się!

Ania

Photo by Hermes Rivera on Unsplash